info@sample.com 0212595995
  برنامه ی نظافت سرویس بهداشتی
  برنامه ی نظافت سرویس بهداشتی

  سرویس بهداشتی بیشترین میزان آلودگی و میکروب را دارد و به سهولت آن را به بدن انسان انتقال می سازد از این رو نظافت مکرر و به دفعات زیاد و ضدعفونی کردن این محیط ضروری و مهم است. فواصل زمانی کوتاه بین هر نظافت، نظافت اصولی و صحیح، استفاده از مواد شوینده مناسب عواملی موثر در برنامه ریزی برای نظافت سرویس بهداشتی است.

  از آنجا که عدم نظافت محیط از جمله سرویس بهداشتی موجب تهدیدی برای سلامت انسان است همانطور که گفتیم باید مکرر و در فواصل زمانی چند روزه تمیز شود از این رو اینکار یک نفر نیست. همه ی کسانی که از سرویس بهداشتی استفاده می کنند موظف اند در نظافت آن همکاری و مشارکت داشته باشند. این همکاری علاوه بر اینکه فشار را از روی دوش یک نفر برمی دارد؛ در صورتی که برای اینکار از سرویس های خدماتی نظافت منزل در کرج و یا شهر و استان خود استفاده می کنید؛ منجر به کاهش هزینه ها می شود.

  در واقع یکی از آداب زندگی گروهی و خانوادگی همین است: در صورت استفاده از وسایل و محیط های مشترک آن را تمیز تر از قبل تحویل بده. در رابطه با حمام و توالت نیز همینطور است.

   

  از بین بردن بوی بد سرویس بهداشتی

  نظافت مکرر سرویس بهداشتی یکی از روش های از بین بردن بوی بد در سرویس بهداشتی است. اما شستشوی مکرر زمانی نتیجه خواهد داشت که مشکلاتی از قبیل گرفتگی لوله و چاه وجود نداشته باشد.

  گرفتگی لوله و یا پر بودن چاه از عواملی است که منجر به برگشت گازهای فاضلاب به سمت بالا شده و بوی بدی را منتشر می سازد. در این شرایط شستشو نمی تواند مشکل بو را حل کند و تنها راه حل مراجعه به مراکز لوله بازکنی است.

   

  نکات مهم

  نکات زیر را قبل از شروع نظافت مطالعه نمایید:

  • ابزارهای نظافتی را دسته بندی کنید: برای نظافت هر بخش از سرویس بهداشتی ابزار و وسایل مخصوصی استفاده کنید و فقط همان قسمت را با آن تمیز کنید. به طور مثال اسکاچ و اسفنجی را که برای نظافت آینه و روشویی اختصاص داده اید را به وان و توالت نزنید.
  • پس از هربار نظافت ابزارها و وسایل را بشویید و هفته ای یکبار آنها را ضدعفونی کنید. زمانی که شما برای تمیز کردن سطوح از دستمال و طی و برس استفاده می کنید کثیفی ها از روی سطح پاک می شود و به دستمال و ابزارهای نظافتی انتقال می یابد. به حال خود رها کردن آنها اشتباهی محض است.
  • از مواد شوینده مخصوص برای هر بخش استفاده کنید و به هیچ وجه دو ماده پاک کننده را با هم مخلوط نکنید. البته این نکته را زمانی رعایت کنید که سلامتیتان برایتان مهم باشد و نخواهید کارتان به اورژانس و بیمارستان بکشد.
  • اگر همچنان سلامتی خود را مهم می دانید در حین کار از دستکش و ماسک استفاده کنید. اگر سرویس بهداشتی پنجره داشت آن را باز کنید تا هوا جریان یابد و اگر نداشت سیستم تهویه و هواکش را روشن کنید تا هوا تهویه شود.
  • نظافت سرویس بهداشتی تنها شامل برق انداختن سطوح و سفید کردن آن نیست. بلکه بویی خوش نیز از برنامه های نظافتی سرویس است. موادهای شوینده گوناگونی با رایحه های شدید و غلیظ در بازار وجود دارند که برخلاف تصور عموم، باعث آسیب های شدید به ریه می شود. برای ایجاد بویی خوش در فضا از اسپری های خوشبو کننده می توان استفاده کرد اما توصیه می شود از روش های سالم و محصولات طبیعی استفاده کنید. خوشبو کننده های طبیعی مثل: روغن های طبیعی، لیمو و پرتقال، گیاهان معطر و …

   

  شستشوی سرویس بهداشتی

  این نظافت باید قدم به قدم و از بالا به پایین انجام شود و بهتر است هفته ای دوبار انجام گیرد. یکبار مفصل و یکبار سطحی. برنامه ی زیر یک برنامه ی مفصل برای نظافت است. نظافت سطحی فقط شامل تمیز کردن آینه و روشویی، توالت و وان است.

  برنامه ی نظافت را براساس توانایی و سن و شرایط جسمی هریک از اعضای خانواده تقسیم کنید تا علاوه بر تقویت ویژگی مسئولیت پذیری، کارها تقسیم شود و به کسی فشار نیاید.

  بطری شامپو و مایع و کرم ها

  جای صابون، جای مایع دستشویی، جای مسواک، جای حوله و دستمال را از محل خود خارج کنید و درون تشتی از آب و صابون قرار دهید. بطری شامپو، مایع، کرم ها، برس و اسفنج ها و هر وسیله ای که در سرویس قابل شستشو است را درون یک تشت از آب و صابون بریزید و پس از چند دقیقه آبکشی کنید اجازه دهید خشک شوند و سپس به زیبایی سر جای خود قرار بدهید.

  پرده حمام را از میله خارج کنید و با آب و صابون بشویید. قبل از آبکشی اجازه دهید برای چند دقیقه درون آب صابون قرار بگیرد تا رسوبات ناشی از بخارآب و کف شامپو از بین برود.

  حوله ها

  محیط حمام و توالت محیطی نسبتا مرطوب است و رطوبت بهترین شرایط برای رشد قارچ. حوله ها نیز به دلیل استفاده مکرر و خشک کردن دستها مرطوب می شوند و اگر شسته و ضدعفونی نشوند به محلی مناسب برای رشد باکتری تبدیل خواهند شد. بهتر است هفته ای دوبار حوله ها را شسته و ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی می تواند از مواد شیمیایی یا محلول های طبیعی مثل سرکه و آب داغ استفاده کنید ولی پیشنهاد می شود به سراغ محلول های طبیعی بروید چرا که مواد شیمیایی به مرور موجب فرسودگی و از بین رفتن بافت حوله ها می شوند.

  ممکن است شما زمان و وقت کافی برای ضدعفونی حوله ها هفته ای دوبار را نداشته باشید. برای حل این مشکل از دو ست حوله استفاده کنید. وسط هفته حوله های تمیز را جایگزین حوله های کثیف کنید و در آخر هفته هر دو حوله را بشویید و ضدعفونی کنید.

  دیوار و کاشی ها

  بهتر است کار را با شستشو دیوارها شروع کنید. محلولی مناسب تهیه کنید (سرکه + مایع ظرفشویی و آب گرم، سرکه + صابون + آب گرم) آن را بر روی دیوارها اسپری کنید و با دستمال یا اسفنج تمامی کاشی و درزها را تمیز کنید. برای آبکشی از آب سرد استفاده کنید.

  شیرآلات

  شیرآلات باید همیشه از تمیزی برق بزنند و جزء اصلی ترین مراحل در نظافت سرویس بهداشتی است. برای اینکار از اسپری آب + صابون و یک عدد اسکاچ استفاده کنید. یک مسواک نسبتا زبر هم برای تمیز کردن بخش های سخت تر کنار بگذارید. آب و صابون را به تمام شیرآلات و دوش آب اسپری کنید و پس از ۲ دقیقه با اسکاچ و مسواک آنها را تمیز کنید تا رسوبات آن از بین بروند. سپس با آب سرد آب بکشید و با دستمالی تمیز خشک کنید تا لکه های آب برجای نمانند.

  محلول های دیگری که برای اینکار مناسب اند: سرکه سفید + جوش شیرین: جوش شیرین را بروی شیربریزید و سپس سرکه را روی آن اسپری کنید.

  خمیردندان: خمیردندان فقط برای سفید کردن دندان ها کاربرد ندارد. توانایی خمیردندان در جرم و رسوب زدایی و برق انداختن سطوح فوق العاده است. به اندازه ی یک نخود خمیر دندان بردارید و شیر آب روشویی را بشویید از نتیجه ی کار شگفت زده خواهید شد.

  آینه و روشویی

  قدم بعدی در نظافت سرویس بهداشتی، تمیزی آینه و شیشه ها همیشه به چشم می آید و تنها یک لکه کافیست تا تمیزی آنها را زیر سوال ببرد. به وسیله ی یک دستمال تمیز و شیشه پاکن آینه و شیشه ها را تمیز کنید و حسابی برق بیندازید. خمیر اصلاح و خمیر دندان نیز گزینه ی خوبی برای نظافت آینه است.

  باعث استفاده از یک اسکاچ سیمی روشویی را با مایع به خوبی بشویید و آب بکشید.

   

  وان و توالت

  ابتدا با نظافت وان شروع می کنیم: سراسر وان را با آب ولرم خیس کنید. محلول شوینده را به تمام قسمت های وان بپاشید و پس از ۵ دقیقه با حرکات دورانی اسفنج جرم و لکه ها را پاک کنید. در نهایت برای آبکشی از آب سرد استفاده کنید. با یک حوله مخصوص وان را خشک کنید. به جای شوینده های شیمیایی می توانید ازمحلول های طبیعی مثل ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را به همه جا بپاشید و سرکه را برروی آن اسپری کنید.

  توالت: شستشو توالت ایرانی مانند وان است. با آب ولرم آبکشی کنید. مواد شوینده را روی سطوح بریزید و پس از چند دقیقه با فرچه ی مخصوص اینکار جرم و رسوبات را پاک کنید. با آب سرد همه جا را آبکشی کنید و حتما حتما در پایان کار فرچه را بشویید.

  توالت فرنگی نظافت ساده تری نسبت به نوع ایرانی دارد. تنها کافیست ماده شوینده را درون آن بریزید و در آن را ببندید. پس از ۱۰ دقیقه سیفون را بکشید. به وسیله ی فرچه ای کوچک می توانید لبه ها را تمیز کنید.

  اگر نمی خواهید از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید می توانید از نوشابه (به دلیل خاصیت اسیدی و گازدار بودن یک جرم زدای قوی است.)، جوهر لیمو، جوش شیرین و سرکه استفاده کنید.

   

  کف

  آخرین و ساده ترین مرحله از شستشوی سرویس بهداشتی است. شوینده را بر روی تمامی کاشی های کف بریزید و به وسیله ی جارو کف را برق بیندازید.

  درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید