info@sample.com 0212595995
  توصیه های ایمنی کار با وایتکس
  توصیه های ایمنی کار با وایتکس

  روزانه بیمارهای زیادی به دلیل مسمومیت های ناشی از مواد شیمیایی و شوینده به بیمارستان ها مراجعه می کنند. این درصد در زمان خانه تکانی افزایش چشمگیری دارد و دلیل آن عدم آگاهی در رابطه با نحوه کار با مواد شوینده برای نظافت منزل است.

  وایتکس

  وایتکس یا مایع سفید کننده که با نام تجاری آب ژاول شناخته می شود؛ یک محلول شوینده شیمیایی جهت نظافت در منازل و استفاده در صنعت است که کاربردهای آن شامل: جرم گیری و سفید کنندگی سطوح سرویس بهداشتی و حمام، البسه، ظروف و آشپزخانه، گندزدایی و ضدعفونی کردن (به طور مثال ضدعفونی تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستان ها) و در از بین بردن انواع ویروس، باکتری، قارچ و کپک می باشد. آب ژاول در گذشته جهت معالجه ی زخم ها و ضدعفونی و التیام بخشی به زخم ها در جنگ جهانی اول کاربرد داشت. در این مقاله می خواهیم یاد بگیریم با رعایت ایمنی در کار با وایتکس از اثرات مثبت آن به نحوه احسنت استفاده کرده و از اثرات منفی آن جلوگیری کنیم.

  اگر به دنبال یک ضدعفونی کننده ی قوی هستید وایتکس به راحتی در دسترس است. این سفید کننده حاوی کلر است. در هنگام کار با وایتکس این نکات را در نظر داشته باشید که وایتکس را درون ظروف مات و دور از گرما و مجاورت نور قرار دهید. نور و گرما می تواند هیپوکلریت سدیم یا همان وایتکس را تضعیف کند. وایتکس مایع ای ناپایدار است که آزاد شدن اکسیژن های آن این محلول باعث کاسته شدن از قدرت ضدعفونی آن می شود.

  این مایع پرکاربرد و سودمند مضراتی نیز برای انسانها به دنبال دارد که در این مقاله نکات ایمنی و توصیه های سلامتی در رابطه با کار با مایع سفید کننده را عنوان خواهیم کرد تا بدون هیچ آسیبی از فواید این محصول استفاده کنیم.

   

   

  کار با وایتکس

  سدیم هیپورکلریت موجود در وایتکس مقادیر ۴ الی ۸ درصد است و این میزان در هنگام تماس با پوست موجب تحریک پوستی می شود و سمی نیست. اما در صورتی که این مایع با دیگر مواد شوینده ی شیمیایی ترکیب شود می تواند فعل و انفعالات شیمیایی رخ دهد و تنها استنشاق آن می تواند ضررهای جبران ناپذیری پدید آورد.

  به طور کلی باید گفت تمام مواد شوینده ی شیمیایی در کنار قدرت بالا در جرم زدایی و ضدعفونی کنندگی اثرات و مضراتی را برای سلامتی انسانها به دنبال دارد. از این رو نباید بیش از اندازه و وسواسی از شوینده ها استفاده کرد و در کار با وایتکس حد تعادل را رعایت کرد و از لوازم و توصیه های ایمنی استفاده کرد.

  شوینده های شیمیایی در کمترین حالت خطرناک خود موجب مسومیت خواهند شد و در شدید ترین وضعیت خطرناک خود عامل مرگ می شود. اما وضعیت های خطرناک آن زمانی رخ می دهد که به درستی و اصولی از آنها استفاده نشود. در صورتی که روش استفاده ی صحیح کار با وایتکس را یاد بگیرید می توانید از تمام فواید این ماده بدون هیچ خطری استفاده کنید.

   • هرگز وایتکس را با آمونیاک و دیگر مواد شوینده حتی پودرهای لباسشویی ترکیب نکنید.
   • از دستکش پلاستیکی در حین کار استفاده کنید.
   • از عینک محافظ استفاده کنید.
   • از تهویه ی محیط اطمینان حاصل کنید و در فضای خانه در و پنجره ها را باز بگذارید.
   • دور از دسترس کودکان قرار دهید.

   

  وایتکس

   

  مضرات وایتکس برای بدن

  مضرات مایع سفید کننده به غلظت مایع، مدت زمان مجاورت با آن، مقدار استفاده و همچنین به ناحیه ی آسیب دیده بستگی دارد.

  کار با وایتکس و یا حتی قرار گرفتن در معرض آن می تواند بخش های زیر را تحت تاثیر قرار دهد و اثرات منفی بر جای بگذارد. همچنین با تمام مضراتی که وایتکس برای بدن به همراه دارد در صورتی که در معرض تماس با مایع سفید کننده قرار گرفتیم چه کنیم؟

  پوست: پوست اولین بخشی است که نسبت به مواد شوینده واکنش نشان می دهد. پوست در اثر تماس با وایتکس تحریک شده، قرمز و خارش می گیرد.

  در صورت تماس با وایتکس چه کنیم؟

  ناحیه ی مورد نظر را با آب و صابون بشویید.

   

  دهان و گلو: در این ناحیه تحریک رخ خواهد داد. استفاده از مقادیر کم از سفید کننده منجر به آسیب جدی نخواهد شد.

  در صورت بلعیدن وایتکس چه کنیم؟

  اگر فرد یا کودک مقادیر زیاد و حتی نامعلومی را بلعید باید فورا به بیمارستان مراجعه شود. در این حین مقادیر زیادی از آب یا شیر را بنوشد. شیر نیز می تواند سموم را خنثی کند و میزان تحریک را کاهش دهد. از اقدام و وادار کردن فرد به استفراغ جلوگیری شود زیرا آسیب های بیشتری پدید می آورد.

   

  چشم: در صورتی که مایع سفید کننده با چشم تماس پیدا کند موجب قرمزی، خارش شدید و تحریک شدید چشم ها خواهد شد. چشم عضوی بسیار حساس است و تماس چشم با آن می تواند نورون های عصبی را تحریک کرده و حتی منجر به تاری دید شود.

  در صورت تماس چشم با وایتکس چه کنیم؟

  در صورت تماس با چشم با آب شستشو دهید و فورا به پزشک مراجعه کنید

   

  ریه: یکی از آسیب های جدی که در هنگام کار با وایتکس به بدن وارد می شود متوجه ریه هاست. وایتکس به خودی خود دارای گازهایی است که استنشاق آن موجب تحریک و حساس شدن ریه ها می شود. استنشاق گازهای مایع سفیدکننده می تواند باعث بروز برونکواسپاسم شود که علائم این اسپاسم تنگی نفس و مشکلات تنفسی است.

  همانطور که مطالب فوق عنوان کردیم؛ در صورتی که وایتکس با دیگر مواد شوینده ترکیب شود می تواند خطرات مرگباری را به دنبال داشته باشد به عنوان مثال: ترکیب وایتکس با آمونیاک گازی سمی تولید می کند که استنشاق آن و یا جذب از طریق پوست مسمومیت شدید و حتی مرگ را به همراه دارد.

  در صورت اسنتشاق گازهای وایتکس چه باید کرد؟

  در صورتی که تنفس با دشواری باشد؛ باید حتما به پزشک مراجعه کرد. به خصوص برای مبتلایان به بیماری های تنفسی مثل آسم.

   

  در صورتی که شما در هنگام نظافت دچار حساسیت های تنفسی می شوید می توانید جهت جلوگیری از بروز حساسیت در هنگام نظافت از شوینده های دستساز خانگی و طبیعی استفاده کنید.

   

  منتشر شده توسط وب سایت نظافت منزل در کرج

   

  درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید