info@sample.com 0212595995
  خانه تکانی را از کی و کجا شروع کنیم؟
  خانه تکانی را از کی و کجا شروع کنیم؟

  خانه تکانی

  نظافت محیط ها و وسایلی که در طول سال کمتر و یا اصلا به سراغ آنها نمی رویم و این فرصت عالی است تا حداقل سالی یکبار آنها را تمیز کنیم. در کنار این نظافت عمقی، نظافت سطحی نیز به تمیز تر جلوه کردن خانه کمک می کند اما بهتر خانه تکانی را از کی و کجا شروع کنیم؟

  با نو شدن سال و آمدن بهار، ایرانیان با رسوم خاص خود به پیشوار بهار می روند و حس حال خود را با آمدن بهار همسو می کنند. یکی از این رسوم خانه تکانی است؛ خانه تکانی از قدیمی ترین رسوم بازمانده از ایام گذشته است که قبل از شروع عید نوروز انجام می پذیرد. این رسم پسندیده با گذر ایام از بین نرفته است و همچنان به وقت خودش باقی است و ماه های قبل از شروع بهار و عید نوروز هر خانواده ای به فکر تمیز کردن خانه و خانه تکانی می افتند.  تمیز کردن منزل در خانه تکانی در اصل نظافت عمقی است.

  خانه تکانی معمولا پروسه ی یک روزه و یا یک هفته ای نیست و انجام دادن آن به صورت فشرده انسان را از پای در میاورد. همچنین اینکار، کار یک یا دو نفر نیست و تمام افراد خانواده می بایست در اینکار همکاری داشته باشند. ولی ممکن است به دلیل مشغله های کاری و یا نداشتن کمک امکان خانه تکانی را نداشته باشید در این صورت می توانید از نظافتچی خانم و آقا در مراکز خدمات نظافت منزل و ادارات کمک بگیرید. این کار موجب می شود علاوه بر سبک شدن کارهایتان، از افراد حرفه ای برای انجام کارها بهره بگیرید مخصوصا برای کسانی که چندان تجربه ای در زمینه ی نظافت و خانه تکانی ندارند.

   

   

  خانه تکانی را از کی شروع کنیم؟

  برای انجام کارهای نظافت خانه می بایست از یک برناه ریزی اصولی پیروی کنید و با فراق بال و در فرصت کافی به کارهایتان برسید تا هیچ کاری از قلم نیوفتد و همه ی کارها به خوبی پیش روند از این رو بهترین زمان شروع خانه تکانی یک ماه مانده به عید نوروز یعنی با شروع اسفند ماه است. در مدت ۳ هفته مانده به عید کاملا زمان دارید تا تمام کارها را به پایان برسانید.

  بهتر است کار خانه تکانی از سه هفته بیشتر عبور نکند. عید نوروز زمانی برای تعطیلات است و نباید آن را با خستگی بدن و گرفتگی عضلات و آشفتگی ذهن و بهم ریختگی در خواب سپری کرد. هفته ی آخر را به استراحت اختصاص دهید تا با روحیه ای عالی و جسمی شاداب به سال جدید وارد شوید.

  در نتیجه جهت پاسخ به سوال ” خانه تکانی را از کی و کجا شروع کنیم؟ ” باید گفت: بهترین زمان برای شروع خانه تکانی ابتدای اسفند ماه و پایان کار در اواسط اسفند است.

   

   

  خانه تکانی

   

  خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؟

  حال که با برنامه ای ریزی صحیح متوجه شدیم که خانه تکانی را از کی شروع کنیم؛ جهت بهتر پیش رفتن کارها، برنامه ریزی داشته باشیم که کدام بخش از منزل اولین مرحله از خانه تکانی و کدام مرحله آخرین مرحله ی این رسم عیدانه است؟

  آشپزخانه

  آشپزخانه جایی است که بیشتر کارها را در دل خود دارد. از نظافت داخل کابینت ها و شستن تمام ظرف و ظروف گرفته تا نظافت یخچال و گاز و فر و ماشین لباسشویی و ظرفشویی؛ پس شروع خانه تکانی را با آشپزخانه استارت بزنید.

  اول از همه به سراغ کابینت ها بروید. مرحله به مرحله درون کابینت ها را خالی کنید؛ سطح داخل آن را تمیز کنید (تمیز کردن سطوح خارجی کابینت بعد از نظافت کاشی انجام می پذیرد) و ظرف ها را بشویید و دوباره با نظم درون کابینت ها بچینید اینکار را از کابینت های بالا شروع کنید و سپس به سراغ کابینت های پایین بیاید. شاید تصور کنید نیازی به شستن ظرفها نیست؛ اما اشتباه نکنید. تعطیلات عید با دید و بازدید و مهمانی های شام و نهار برپا می شود و زمانی نمی ماند تا قبل از استفاده ظروف را بشویید.

  پس از پایان تمام کابینت ها به سراغ کاشی ها و درب خارجی کابینت ها بروید و از بالا به پایین تمیز کنید.

  حال نوبت به نظافت هود، اجاق گاز، فر و مایکروویو، لباسشویی و ظرفشویی می رسد. آنها را با شوینده های مخصوص و مناسب آن سطوح و اسفنج و ابر و اسکاچ مناسب تمیز کنید.

  قدم بعدی نظافت آشپزخانه شستن یخچال است. همانطور که می دانید تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و یخچال را از پریز بکشید، طبقات جدا شونده را جدا کنید و جداگانه بشویید و  بعد از آب شدن تمام یخ ها یخچال را تمیز کنید. حال تمام مواد غذایی را با نظم بهتری درون یخچال قرار دهید.

  آخرین کار نظافت کف آشپزخانه است. اگر آشپزخانه ی شما با فرش پوشیده شده قبل از شستن یخچال آن را جمع کنید و برای شستشو به قالیشویی تحویل دهید. اینکار را همزمان با فرش و قالی های اتاق نشیمن و پذیرایی و اتاق ها انجام دهید.

  کف آشپزخانه را بشویید.

  کار آشپزخانه به اتمام رسید.

  برای آموزش بهتر از نحوه و چگونگی نظافت آشپزخانه مقاله ی ” صفر تا صد نظافت آشپزخانه ” مطالعه کنید.

   

  خانه تکانی آشپزخانه
  خانه تکانی آشپزخانه

  اتاق خواب

  دومین مرحله از خانه تکانی اتاق خواب ها هستند. برای شروع یک سبد بردارید و تمام لباس های کثیف و ملحفه ها، روتختی و رو بالشی ها، پرده و … را درون آن قرار دهید.

  سپس به سراغ کمد لباس ها بروید. لباس های قدیمی که دیگر اندازه تان نمی شود و یا نمی پوشید را کنار بگذارید؛ می توانید آنها را تبدیل به پارچه کنید تا در خانه تکانی از آنها استفاده کنید و سپس دور بریزید و یا اگر لباس ها سالم و قابل استفاده هستند؛ آنها را اهدا کنید. به سراغ میز آرایش بروید و لوازمی که تاریخ مصرف آنها گذشته و یا دیگر استفاده نمی کنید را دور بریزید و کشوها را خالی کنید؛ درون آنها را جاروبرقی بکشید و دوباره بچینید.

  پس از اینکه کمدها و میزها را مرتب کردید، با استفاده از طی سقف و دیوارها را تمیز کنید. درب کمدها را ببندید تا گرد و غبار وارد آنها نشود.

  شیشه ها را دستمال بکشید.

  تشک تخت را بتکانید و غبار روبی کنید.

  حال کف اتاق را نظافت کنید. پس از اینکه پرده، روتختی و روبالشی ها و فرش ها شسته شد؛ آنها را وصل و پهن کنید.

   

  خانه تکانی اتاق خواب
  خانه تکانی اتاق خواب

  سرویس بهداشتی

  با تمام شدن کارهای آشپزخانه و اتاق خواب ۶۰ درصد کارها به اتمام رسیده و کم کم به پایان روند خانه تکانی نزدیک می شوید.

  نظافت سرویس بهداشتی را با شستن دیوارهای حمام و توالت شروع کنید. به سراغ شیرآلات بروید و آنها را برق بیندازید؛

  سینک دستشویی، وان حمام، توالت فرنگی و سنگ توالت را به ترتیب با شوینده ها و جرم گیرها و ضدعفونی کننده ها نظافت کنید.

  برای مطالعه ی دقیق تر از چگونگی نظافت سرویس بهداشتی به مقاله ی ” برنامه ی نظافت سرویس بهداشتی ” مراجعه کنید.

   

  نظافت سرویس بهداشتی در خانه تکانی
  نظافت سرویس بهداشتی در خانه تکانی

  اتاق نشیمن و سالن پذیرایی

  پرده ها را جدا کنید. فرش ها را پیش از این به قالیشویی بدهید تا در این مدت زمان که تایم شلوغی قالیشویی هاست؛ فرش ها را به موقع تحویل بگیرید.

  به وسیله ی طی و اسفنج دیوارها را تمیز کنید و لکه ها را پاک کنید. لوستر ها و چراغ آویز و لامپ ها را گردگیری کنید و شیشه ها را با شیشه پاکن و دستمال تمیز کنید و تابلوهای آویزان روی دیوار را دستمال بکشید و غباروبی کنید.

  مبلمان اگر نیاز به شستشو دارند از خدمات مبل شویی در منزل استفاده کنید؛ اگر نیاز به لکه گیری دارند خودتان با محلول های خانگی مثل جوش شیرین و سرکه و یا استفاده از محلول شامپو فرش لکه ها را پاک کنید.

  تمام سطوح از قبیل میز غذاخوری، میز مبلمان، کنسول، میز تلویزیون، آینه ها و … را دستمال بکشید.

  پس از اتمام مراحل فوق، آخرین مرحله نظافت کف است. کف های پوشیده شده با کفپوش را با طی و آب و صابون به خوبی تمیز کنید. اگر کف منزل با موکت پوشیده شده آنها را بشویید در غیر اینصورت آنها را جاروبرقی بکشید سپس فرش ها را پهن کنید.

   

  خانه تکانی سالن پذیرایی
  خانه تکانی سالن پذیرایی

   

  در طول کار خانه تکانی برای تنوع می توانید دکوراسیون منزل را تغیر دهید تا با روحیه ای جدیدتر به استقبال بهار بروید.

   

   

  منتشر شده توسط وب سایت هوم کلین ارائه دهنده ی خدمات نظافت منزل در کرج و تهران

  درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید