info@sample.com 0212595995
  رعایت بهداشت در برابر ویروس کرونا | کرونا و علائم آن
  پیشگیری از ابتلا به کرونا

  توجه: این پست همواره با جدیدترین اطلاعات منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی آپدیت می شود و جدیدترین اطلاعات در رابطه با ویروس کرونا و روش های مراقبت در برابر آن را در این پست به روز می کنیم.

   

  در این روزها که ویروس کرونا مهمان ناخونده شده و کار و زندگی روزمره و روال عادی زندگی را مختل کرده است؛ باید تدابیری جهت حفظ جان و سلامتی خود و بقیه ی افراد خانواده و عزیزان خود باشیم از این در این مقاله روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری و رعایت بهداشت در برابر ویروس کرونا را منتشر کرده ایم تا با حفظ جان خود این برهه ی زمانی خاص را سپری کنیم.

  همچنین با افزایش سطح آگاهی خود در رابطه با ویروس کرونا و علائم آن ، در صورت ابتلا به این بیماری با تشخیصی به موقع از پیشرفت آن جلوگیری کرده و روند درمان را بهتر و مطمئن تر سپری کنیم.

   

  ویروس کرونا و علائم آن

  کرونا چیست؟

  طبق تحقیقات و بررسی های اعلام شده در وب سایت سازمان جهانی بهداشت ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) یک ویروس عفونتی که محل هدف آن ریه و دستگاه تنفسی است. ویروس کرونا (COVID-19) خانواده ی گسترده ای از ویروس ها هستند که می تواند عامل بیماری در انسان و حیوانات گردد. این بیماری در انسان باعث عفونت های تنفسی شده و در حالت خفیف منجر به سرماخوردگی و در حالت های شدید منجر به سندریم شدید تنفسی حاد (SARS) می شود.

  اولین محل پیدایش این ویروس در وهان چین در دسامبر ۲۰۱۹ می باشد که طبق تحقیقات اعلام شده منبع اصلی پیدایش این ویروس مشخص نیست.

   

  علائم ابتلا به کرونا چیست؟

  شایع ترین علائم کرونا در فرد مبتلا تب، خستگی و سرفه خشک و تنگی نفس است. برخی از بیمارها ممکن است دچار درد، گرفتگی و آبریزش بینی، گلودرد و یا حتی اسهال شوند. این علائم در ابتدا خفیف و رفته رفته شدت میگیرد. ۸۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری با رعایت اصول و درمان مناسب بهبود می یابند و تنها افرادی به طور جدی در رابطه با بیماری در خطر هستند که دارای مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا، مشکلات قلبی و یا دیابت می باشند.

  علائم بیماری کرونا از ۱ تا ۱۴ روز خود را نشان می دهد. میانگین این زمان می تواند ۵ روز باشد. برای بررسی علائم، نفس خود را به مدت ۱۰ الی ۱۵ ثانیه نگه دارید و سپس بازدم خود را خارج سازید. اگر در مرحله ی خروج بازدم دچار مشکل تنفسی، سرفه های مکرر شدید؛ به پزشک مراجعه نمایید.

   

   

  نحوه انتشار این ویروس چگونه است؟

  این ویروس در دسته ی ویروس های واگیردار قرار دارد که سرعت انتشار آن به مراتب از ویروس های دیگر بیشتر است. راه اصلی انتشار این ویروس از طریق قطرات تنفسی است. نحوه ی انتشار از فرد بیمار به وسیله ی قطرات کوچک بینی یا دهان فرد به فرد است که در حین سرفه و عطسه در محیط پخش می شود و می تواند به صورت مستقیم به فرد سالم منتقل شود که از این رو توصیه می شود در فاصله ی یک متری فرد مبتلا قرار نگیرید. همچنین این قطرات تنفسی فرد مبتلا می تواند بر روی سطوح منتقل شود و سپس فرد سالم با لمس این سطوح بیمار گردد.

   

   

  پیشگیری از ابتلا به کرونا

  پیش از این در خصوص علائم آن سخن گفتیم اما بهتر است بدانیم از چه روش هایی جهت پیشگیری از کرونا استفاده کنیم.

  بهترین و مطمئن ترین روش ها جهت جلوگیری از بیماری کرونا رعایت بهداشت و قرنطینه است. تا حدامکان از خارج شدن از منزل بپرهیزید و کودکان خود را از رفتن به مدارس و مهد منع کنید. سفرهای غیرضروری، کارهای غیرضروری مثل خرید و گردش را کنسل کنید، مهمانی، دورهمی، مراسم عروسی و عزا را کنسل کنید و به تعویق بیندازید. از سفر رفتن به شدت پرهیز کنید و در صورت امکان دور کاری، کار را به منزل بیاورید تا نیاز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی از قبیل مترو، اتوبوس و تاکسی نداشته باشید. در غیر اینصورت در محل کار کارهایی که برای پیشگیری لازم است را انجام دهید تا به این بیماری دچار نشوید و ناقل این بیماری برای افراد خانواده تان نباشید و در برابر کرونا و علائم آن مصون باشید.

  اگر جان خود و خانواده و عزیزانتان برایتان اهمیت دارد؛ مدتی را در خانه سپری کنید تا این ویروس ریشه کن شود.

  چگونه از ویروس کرونا در امان بمانیم؟

  قرنظینه و ماندن در خانه و کاهش ارتباط بهترین روش جهت در امان ماندن از این ویروس است از این رو در موارد غیرضروری از منزل خارج نشوید، خرید ها را کنسل کنید و خریدهای ضروری را تا حد امکان به صورت آنلاین انجام دهید.هر گونه مسافرت و دید و بازدید های عیدانه را کنسل کنید.

   

  شستن دستها: به طور مرتب دستهای خود را با شوینده حاوی الکل یا آب و صابون بشویید. از آنجایی که این ویروس با یک لایه لیپید (چربی) پوشیده شده است شستشو با آب و صابون به مراتب بهتر از شوینده های الکلی است.

  دستها دائما با سطوح مختلفی از قبیل درب ها، دکمه های آسانسور و خودپرداز، میله های راه پله، دستگیره های در، دستگیره های ماشین به خصوص وسایل حمل و نقل عمومی و … در تماس است و هریک از این سطوح ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشد. از این رو توصیه می شود به هیچ وجه با دست دهان، بینی و چشم به طور کلی صورت خود را لمس نکنید تا در صورت آلوده شدن دستها، این آلودگی به بدن منتقل نشود. همچنین به طور مکرر دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

  ساختار بیروین این ویروس را لیپید (چربی) تشکیل داده است بنابراین استفاده از صابون و مواد شوینده ی دیگر به خوبی این ویروس را از روی دستها پاک می کند.

  پس از شستن دستها به هیچ وجه از حوله استفاده نکنید و دستها را با دستمال کلنکس خشک کرده و دستمال را دور بیندازید.

  همچنین توصیه میشود درصورت نیاز به خارج شدن از منزل، از دستکش استفاده کنید و سپس دست ها را به خوبی با آب و صابون بشویید.

   

  رعایت فاصله: فاصله ی ۱ متری را با افرادی که عطسه و سرفه می کنند حفظ کنید.

   

  از لمس چشم و دهان و بینی خودداری کنید: دستها به دلیل لمس سطوح مختلف می تواند ویروس کرونا فعال و زنده داشته باشد. لمس این اجسام به خودی خود نمی تواند عامل بروز بیماری باشد مگر اینکه با دست های آلوده شده صورت، چشم، دهان و بینی خود را لمس نمایند. این ویروس با بافت سنگین خود امکان جذب از طریق پوست را ندارد و با لمس چشم و دهان و بینی که اصلی ترین محل نفوذ این ویروس به بدن است؛ فرد را بیمار می سازد. از این رو به هیچ وجه صورت خود را لمس نکنید.

   

  استفاده از ماسک و دستکش: استفاده از ماسک و دستکش معمولا برای افراد مبتلا توصیه میشود، اما در صورتی که استفاده از آنها را ضروری می دانید؛ دستکش های لاتکس بالاترین نوع محافظت در برابر ویروس را انجام می دهد (۱۶ ساعت محافظت) و دستکش های نایلونی کمترین میزان را از این را. از این رو دستکش های نایلونی نیاز به تعویض مکرر دارند.

  ماسک های معمولی نمی توانند هیچ گونه محافظتی در برابر این ویروس داشته باشد. بهترین نوع ماسک برای در امان ماندن از این ویروس ماسک N95  می باشد. این ماسک با فیلتر حفاظتی از عبور آلودگی و ویروس جلوگیری می کند. نحوه پوشش ماسک باید به گونه ای باشد که به طور کامل روی بینی و دهانتان را بپوشاند و هیچ جای نفوذی نداشته باشد.

  درصدهای فیلتر گرد و غبار و آلودگی ها بر روی ماسک ذکر شده است که

  طبق سیستم رتبه بندی اتحادیه اروپا نرخ فیلترینگ ماسک ها شامل:

  P1 = FFP1 = 80%

  P2 = FFP2 = 94%

  P3 = FFP3 = 99.95%

  طبق سیستم رتبه بندی کشور کره نرخ فیلترینگ ماسک ها شامل:

  KF80 = 80%

  KF94 = 94%

  KF99 = 99%

   

  ضدعفونی کردن محیط

  طبق آخرین تحقیقات سازمان بهداشت جهانی مدت زمان زنده و فعال ماندن این ویروی بر روی سطوح مشخص نیست از این رو می بایست تمامی سطوح که دائما در تماس است ضدعفونی گردد.

  محلول های مناسب ضدعفونی: 

  ۱٫ ترکیب ۱۰۰ سی سی آب به همراه ۱ سی سی وایتکس باشد. وایتکس خود یک شوینده ی خورنده است و می تواند منجر به مشکلات ریوی گردد از این برای کار با آن توصیه های ایمنی را رعایت کنید. جهت مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی ” “

  ۲٫ محلول آب + صابون را درون یک اسپری بریزید.

  ۳٫ محلول حاوی الکل سفید (اتانول) + آب با مقادیر ۱ به ۱

  سطوحی که می بایست به طور مکرر ضدعفونی گردند شامل: گوشی و تبلت به طور مکرر، لپتاپ، سوئیچ و کلید درب و ریموت، کارتهای بانکی و کیف پول، دسته ها و بدنه ی کیف، دستگیره های در، کلید و پریزها، سطح میز و صندلی ها، دسته های صندلی، خودکار، شارژر، و تمامی لوازمی که دائما با آنها در تماسید.

  این ویروس همچنین می تواند بر روی لباس ها زنده و فعال بمانند؛ از این رو بهتر است بعد از وارد شدن به منزل آنها را سریعا برای شستشو منتقل سازید و با هیچ سطحی در تماس قرار ندهید. از آنجایی که ویروس کرونا سنگین است؛ زمین می تواند عامل مهمی برای انتقال باشد از این رو کفش ها می تواند ناقل این ویروس باشند بنابراین آنها را وارد منزل نسازید و حتما ضدعفونی کنید.

   

  در صورت خرید مواد غذایی چگونه آنها را ضدعفونی کنیم؟

  در این مدت زمان تا زمانی که این ویروس ریشه کن شود؛ هیچ گونه مواد غذایی باز نخرید به طور مثال: شیرینی و کیک، غذاهای رستوران و کیترینگ ها، لبنیات باز، آجیل ها،  و …

  پس از خرید سیب زمینی، پیاز، هویچ و …  و همچنین انواع سبزیجات آنها را با مخلوط آب و چند قطره مایع شوینده شستشو دهید. در صورتی که امکان شستشوی تمام آنها در لحظه وجود ندارد؛ آنها را در محیط خارج از منزل نگه دارید و در حین هر استفاده به همین روش شستشو دهید.

  پس از خرید مواد غذایی دارای بسته بندی آنها را با مایع ظرفشویی به خوبی بشویید. محصولات دارای بسته بندی کاغذی را خارج سازید و بسته بندی را دور بریزید. در این حین محتوی بسته بندی را لمس نکنید.

  نان یکی از اصلی ترین خرید سبد خانوار است. از آنجایی که امکان شستشوی آن وجود ندارد؛ پس از خرید آن را به خوبی حرارت دهید و سپس میل کنید.

  جهت ضدعفونی میوه و سبزجات در برابر کرونا به هیچ وجه از مواد شوینده شیمیایی نظیر وایتکس استفاده نکنید.

   

  آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگری از این بیماری موثر است؟

  خیر. آنتی بیوتیک ها نمی توانند علیه ویروس ها کار کنند و فقط می توانند عفونت باکتریایی را از بین ببرد. از این رو به عنوان ابزاری جهت پیشگیری نباید استفاده شود.

   

  کرونا تا چه حد جدی است؟

  بیماری ناشی از ویروس کرونا در کودکان و بزرگسالان خفیف است. اما با این حال یک بیماری است و می تواند از هر ۵ نفر مبتلا، ۱ نفر را راهی بیمارستان کند. بنابراین نگرانی در رابطه با آن طبیعی است و جهت مقابله ی بهتر با این ویروس میتوان با افزایش آگاهی در خصوص کرونا و علائم آن می تواند موثر آن را از بین برد. اما نحوه ی این نگرانی را می بایست کنترل کرد و با رعایت توصیه های ایمنی برای خود و عزیزانمان این نگرانی را جهت دار کنیم. مهمترین و مهمترین این اقدامات مراقبتی شستشوی منظم دستها و عدم لمس صورت و از همه مهمتر قرنظینه ی خانگی و عدم خارج شدن از منزل است.

   

   

  منتشر شده در وبسایت هوم کلین متخصص در زمینه ی نظافت منزل در کرج و تهران

  درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید